Loading

The hand of DieGOD

22 Ιουνίου 1986. Το παγκόσμιο κύπελλο λάμβανε χώρα στo Mεξικό και στο στάδιο Αζτέκα έμελλε να διεξαχθεί μια από τις πιο αξιομνημόνευτες αναμετρήσεις στην ιστορία του ποδοσφαίρου, ανάμεσα στην Αργεντινή και την Αγγλία. Το θρυλικό γήπεδο της πόλης του Μεξικού ήταν ασφυκτικά γεμάτο από 115.000 φίλαθλους(!) οι οποίοι έγιναν μάρτυρες μιας παράστασης με πρωταγωνιστή τον κατά πολλούς καλύτερο παίκτη όλων των εποχών και ήγετη της Αργεντινής, Diego Maradona.

Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή ανήκε στην ομάδα του “Diegito” αλλά οι προσπάθειες της σταματούσαν στον τερματοφύλακα της Αγγλίας Peter Shilton.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως, χάρισε απίστευτες συγκινήσεις στους θεατές του προημιτελικού. Κι αυτό διότι έξι λεπτά μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού ο βραχύσωμος επιθετικός της Αργεντινής σε μια λανθασμένη απομάκρυνση αμυντικού της Αγγλίας προλαβαίνει την έξοδο του Shilton και κάνει το 1-0 για την ομάδα της Νοτίου Αμερικής. Η Aργεντινή πανηγυρίζει και η Αγγλία διαμαρτύρεται δικαίως καθώς όπως φαίνεται στις επαναληπτικές προβολές ο Diego έχει σκοράρει χρησιμοποιώντας το χέρι του καταφέρνοντας να ξεγελάσει τόσο τον Τυνήσιο διαιτητή όσο και τον Βούλγαρο επόπτη γραμμών και το γκολ μετράει κανονικά.

Αμφότεροι τιμωρήθηκαν, αφού δεν ορίστηκαν ποτέ ξανά σε διοργάνωση της FIFA. Ο Μaradona σκοράρει με το περίφημο “χέρι του Θεού” σε μια από τις πιο εικονικές στιγμές στην ιστορία του αθλητισμού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα o ίδιος ποδοσφαιριστής βρίσκεται και πάλι στο επίκεντρο μιας και σκοράρει το  διάσημο “γκολ του αιώνα”. Ο εκρηκτικός επιθετικός σε ένα μαγικό σόλο προσπερνάει πέντε αντιπάλους συμπεριλαμβανομένου του τερματοφύλακα Shilton διανύοντας μια απόσταση πενηνταπέντε μέτρων σε δέκα μόλις δευτερόλεπτα σημειώνοντας το 2-0 μπροστά σε χιλιάδες εκστασιασμένους ποδοσφαιρόφιλους.

“I want to cry, oh holy God, long live football! What a goal!”

ήταν τα λόγια ενός Ουρουγουανού δημοσιογράφου που ήταν στην περιγραφή της αναμέτρησης αποτυπώνοντας πλήρως την μυθικότητα της στιγμής.

Η Αγγλία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει δέκα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα σε 2-1 με τον αρχισκόρερ της Gary Lineker ο οποίος αργότερα αναδείχθηκε σε πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης με έξι τέρματα, ο μόνος Άγγλος που φτάνει σε αυτό το κατόρθωμα.

Ο μικρός μάγος με την τόσο αμφιλεγόμενη προσωπικότητα καταφέρνει να σφραγίσει την πρόκριση της εθνικής Αργεντινής στα ημιτελικά, την οποία αργότερα οδήγησε στην κατάκτηση του βαρύτιμου τρόπαιου και εκείνος ο προημιτελικός περνάει στην ιστορία ως ο πιο δραματικός όλων των εποχών.

***Απαγορεύεται η μερική ή ολόκληρη αναδημοσίευση του άρθρου σε άλλα sites χωρίς τη συγκατάθεση του beezdom.com